Wyschlik grzebykorożny (Ptilinus pectinicornis)
Wyschlik grzebykorożny (Ptilinus pectinicornis) jest chrząszczem z rodziny kołatkowatych. Jest to jeden z najczęściej występujących szkodników drewna. Występuje na obszarze Syberii, Azji Mniejszej oraz Europy, w tym także na terenie Polski. Bytuje nie tylko w lasach, ale również na drewnianych konstrukcjach. Zdecydowanie preferuje drewno liściaste, a w szczególności dąb, olchę oraz buk. Odpowiada mu bowiem struktura tego rodzaju drewna. Najczęściej atakuje drewno leżące oraz jego martwe elementy oraz pniaki.
Wyschlik grzebykorożny- charakterystyka
Dorosłe osobniki wyschlika grzebykorożnego są koloru brązowego i mają długość wynoszącą od 3 do 5 mm. Ciało jest walcowate oraz nieco wydłużone. Przednia górna część ciała, nazywana przedpleczem wyposażona jest w drobne ząbki. Samice posiadają czułki piłkowane o niewielkich rozmiarach. Czułki samców mają kształt grzebyków. Jaja wyschlika przypominają cienkie nitki barwy białej i osiągają długość do około 1,5 mm.
Wyschlik grzebykorożny- jakie powoduje szkody?
Wyschlik grzebykorożny może zaatakować zarówno drzewa żywe, jak i umierające oraz całkowicie martwe. Bytuje również na suchych gałęziach w koronach drzew. Może uszkodzić również konstrukcję budynku, dachu, meble, rzeźby i innego rodzaju dekoracje z drewna. Walka z tym szkodnikiem jest bardzo trudna. Najlepszym sposobem na niego jest odpowiednie zabezpieczenie drewna za pomocą specjalistycznych preparatów oraz metod, takich jak fumigacja oraz iniekcja z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia.