Cetyniec mniejszy (Tomicus minor)

Cetyniec mniejszy – informacje ogólne

Cetyniec mniejszy (łac. Tomicus minor) to mniejsza odmiana owada, która występuje głównie z cetyńcem większym. Zalicza się do oligofagów co oznacza, że żeruje głównie na jednym typie drewna. Jest to chrząszcz należący do rodziny Curculionidae. 

Cetyniec mniejszy osiąga długość od 3,5 do 4 milimetrów Jego cylindryczny korpus jest czarno-brązowy lekko poszerzony z tyłu, lśniący, niezbyt owłosiony. 

Cetyniec mniejszy – występowanie

Z racji tego, że cetyniec jest zaliczany do oligofagów, występuje głównie na sosnach, rzadziej na świerkach lub modrzewiach. Rozprzestrzenia się głównie w koronach drzew. Warto zaznaczyć, że gdy cykl hodowlany mija, a jest to zazwyczaj przełom maja i czerwca, to starsze osobniki wnikają w pędy młodych sosen w celu dalszego żerowania. 

Cetyniec mniejszy – cykl rozwojowy, larwa

Cykl rozwojowy cetyńca mniejszego trwa od kwietnia do maja. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie. Larwy są białe, pędraki w kształcie litery C i występują bez nóg. Ich głowa ma kolor bursztynowy. Poczwarki są białe i zaczynają przejawiać cechy dorosłych osobników. 

Cetyniec mniejszy – wyrządzane szkody

Żeruje intensywnie na sosnach, doprowadzając do obumierania konarów. Atakuje głównie młode sosny. Wykonywane przez niego tunele macierzyste głęboko bruzdujące uniemożliwiają przepływ soku, a występujące w dużej ilości mogą doprowadzić do obumarcia drzewa.

(Obrazek w nagłówku: wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Cetyniec_mniejszy)