Cetyniec mniejszy (Tomicus minor)
Cetyniec mniejszy – informacje ogólne
Cetyniec mniejszy (łac. Tomicus minor) to mniejsza odmiana owada, która występuje głównie z cetyńcem większym. Zalicza się do oligofagów co oznacza, że żeruje głównie na jednym typie drewna. Jest to chrząszcz należący do rodziny Curculionidae.
Cetyniec mniejszy osiąga długość od 3,5 do 4 milimetrów Jego cylindryczny korpus jest czarno-brązowy lekko poszerzony z tyłu, lśniący, niezbyt owłosiony.
Cetyniec mniejszy – występowanie
Z racji tego, że cetyniec jest zaliczany do oligofagów, występuje głównie na sosnach, rzadziej na świerkach lub modrzewiach. Rozprzestrzenia się głównie w koronach drzew. Warto zaznaczyć, że gdy cykl hodowlany mija, a jest to zazwyczaj przełom maja i czerwca, to starsze osobniki wnikają w pędy młodych sosen w celu dalszego żerowania.
Cetyniec mniejszy – cykl rozwojowy, larwa
Cykl rozwojowy cetyńca mniejszego trwa od kwietnia do maja. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie. Larwy są białe, pędraki w kształcie litery C i występują bez nóg. Ich głowa ma kolor bursztynowy. Poczwarki są białe i zaczynają przejawiać cechy dorosłych osobników.
Cetyniec mniejszy – wyrządzane szkody
Żeruje intensywnie na sosnach, doprowadzając do obumierania konarów. Atakuje głównie młode sosny. Wykonywane przez niego tunele macierzyste głęboko bruzdujące uniemożliwiają przepływ soku, a występujące w dużej ilości mogą doprowadzić do obumarcia drzewa.
(Obrazek w nagłówku: wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Cetyniec_mniejszy)