Miazgowiec parkietowiec (Lyctus linearis)
Miazgowiec parkietowiec – informacje ogólne
Miazgowiec parkietowiec to chrząszcz z rodziny miazgowcowatych, który w Polsce jest pospolity na terenie całego kraju. Występuje także w pozostałych krajach Europy ale także w państwach Morza Śródziemnego, Zakaukaziu i Japonii. Ostatnio jego występowanie potwierdzono w Ameryce Północnej. Osobniki dorosłe osiągają nawet 5mm długości. Jego korpus jest brunatny a na dobrze wyodrębnionej głowie występują żółtawe włoski. Jest łatwy w identyfikacji.
Miazgowiec parkietowiec – występowanie
Miazgowca parkietowca spotyka się najczęściej w drewnie dębowym, jesionowym, orzechowym, platanie a także topoli i wiśni. Ostatnie badania wykazały, że można go spotkać także w drewnie z czereśni. Jeśli warunki, w których przebywa miazgowiec parkietowiec są sprzyjające to może przetrwać nawet kilka lat.
Miazgowiec parkietowiec – cykl rozwojowy, larwa
Sam rój liczy około 50-70 jaj, a same jaja są cienkie, podłużne. Samica składa je w drewnie na głębokości do 5 mm. Warunkiem koniecznym są odpowiednie warunki – musi być odpowiednia temperatura, wilgotność a nawet odpowiednia ilość substancji odżywczych takich jak skrobia i białko. Tak idealne warunki skraca czas rozwoju miazgowca do nawet kilku miesięcy.
Larwa posiada 3 pary odnóży, jest biała i ma kształt litery C. Cała pokryta jest owłosieniem.
Miazgowiec parkietowiec – wyrządzane szkody
Dorosłe osobniki miazgowca parkietowca nie posiadają dużych wymagań co do drewna, w którym żerują dlatego bardzo łatwo się przenoszą na zdrowe, nieporażone części drewna. Ze względu na to, że występuje licznie – może wyrządzić duże szkody zarówno w domostwach (drewniane meble, schody, boazeria) jak i zakładach produkujących elementy z drewna – stolarnie lub tartaki.